Jdi na obsah Jdi na menu
 


Traktoriáda 2006

V sobotu 19.srpna 2006 uspořádali hasiči ve Starojické Lhotě v rámci oslav hodů  již 3.ročník recesní soutěže "Traktoriáda". Sraz účastníků se uskutečnil u hasičárny, kde se sešlo celkem deset posádek se svými slavnostně vyzdobenými   stroji. Jejich majitelé každý rok své miláčky neustále vylepšují a to nejen po technické stránce. Dokonalost designu dosahují nejen montáží nových přídavných zařízení, ale i doplňky, jako jsou autorádia, alarmy, světelné rampy, sluneční clony nebo přídavné vyjímatelné sedačky. Na některých strojích mohlo proto na sraz přijet i široké příbuzenstvo majitelů.

 Všichni přihlížející diváci samozřejmě netrpělivě očekávali příjezd loňského vítěze divácké ankety o nejatraktivnější traktor, pana Františka Pavlíka, u kterého byl předpoklad, že opět doplní svůj stroj o nějakou horkou novinku. Nezklamal ani tentokrát. Hlavní změna spočívala v posádce, kterou spolu s majitelem tvořily i dvě selky: Verry a Marry.

 Letos se akce zúčastnily i dva přespolní stroje, a to traktor pana Jana Horáka z Vysoké, s posádkou manželů Mirky a Aleše Pavlíkových a „Šlesrbuggy“ Jaroslava Pavlicy z Dubu.

Po vyplnění přihlášek a provedení technické přejímky byl odstartován úvodní prolog.  Průvod traktorů vyrazil na spanilou jízdu obcí, která byla zakončena na   místním hřišti, kde pořadatelé připravili čtyři dovednostní disciplíny. Náročná soutěž prověřila nejen technické kvality strojů a řidičské umění jejich posádek, ale také  diváků.

Prvním úkolem bylo projet krosovou trať – „Po stopách Barum Rallye“,  kterou nejrychleji absolvoval Michal Vavřín na stroji pana Jaroslava Kolenovského.

Ve druhé disciplíně, s názvem „Fire Attack“ musela posádka ve složení muž a žena zdolat požár na poli. Úkolem žen bylo proběhnout trať v gumových holínkách a s hráběmi v ruce pro kbelík s vodou, nasednout k partnerovi na traktor a společně dojet až k „požáru“ a ten s pomocí ruční stříkačky uhasit. I v této druhé disciplíně zvítězila posádka Michala Vavřína.

Ne vždy jsou ale stroje ve stoprocentním technickém stavu a je potřeba  zapojit i lidskou sílu. Ve třetím úkolu musely tedy posádky dokázat, že zvládnou i  odtah nepojízdného traktoru z pole domů. Soutěžící měli možnost si přizvat ke splnění této disciplíny neomezený počet pomocníků z řad diváků. V některých případech bylo vyvinuto takové úsilí, že potom záleželo spíše na dobrých brzdách       než na umění zúčastněných. Jak uvedl vítěz této soutěže Jaroslav Pavlica: „ Takovou akceleraci   bych neměl ani s motorem“.

Práce na poli je velice náročná, než sedlák posbírá úrodu, často mu     vyschne v krku a je potřeba se občerstvit. A tak v poslední disciplíně musel traktorista vypít půllitru lahodného moku, naložit sličnou selku na kolečka a projet slalomovou    dráhou. Ze všech účastníků měl „úrodu“ nejdříve doma Vladimír Kolenovský.

Při sledování soutěží se diváci dobře bavili a vybírali si svého favorita do  ankety o traktor roku. Pořadatelé nezapomněli ani na děti, které mohly vyzkoušet    své řidičské dovednosti při slalomu s dětským traktorkem.

Celkovým vítězem letošní Traktoriády a nositelem titulu „ Mistr Traktor 2006“ se stal Michal Vavřín. Na druhém místě byl Jaroslav Pavlica a třetím v pořadí                Vladimír Kolenovský.

Diváckou anketu vyhrál opět František Pavlík, který obdržel pro svůj stroj zlatou SPZ „Tractor of the year 2006“.

Nejatraktivnější posádkou byly vyhlášeny selky Verry a Marry – paní Věra Bubíková a Marie Pavlíková, které intenzivním lobbingem v průběhu celé soutěže velice přispěly k vítězství  svého traktoru v divácké anketě.

Třetí ročník lhotské traktoriády se opět vydařil i díky krásnému počasí a obrovskému nasazení pořadatelů. Všem patří náš dík!

           

                                                                     výbor SDH Starojická Lhota