Jdi na obsah Jdi na menu
 


T R A K T O R I Á D A  2007

  V sobotu 18.srpna 2007 proběhl již 4.ročník Lhotské traktoriády. Letos na sraz k hasičárně přijelo 15 strojů, z toho 4 „zahraniční“ účastníci: Václav Baran-Chavier z Českého Těšína, Karel Moravec z Větřkovic u Vítkova, Tomáš Volný z Ostravice a již tradiční účastník Jaroslav Pavlica z Dubu.

Start spanilé jízdy obcí se oproti plánu o něco opozdil, protože se také již klasicky čekalo na zlatý hřeb traktoriády, posádku pana Františka Pavlíka. A opět nezklamali, tentokrát přijeli i s pojízdnou chatičkou a předzahrádkou. Stejně jako loni sice v depu po celou dobu soutěže silně lobovali za vítězství v anketě o nejatraktivnější stroj, ale divácká přízeň se tentokrát přiklonila k posádce pana Rostislava Bubíka a Štěpána Orlity, jejichž transparent „ S elánem do naší pětiletky“ a vlající hřívy na hlavách okouzlily diváky ze všeho nejvíc.

Diváci také velice obdivovali i přespolní stroje, především „závodní speciál OŘÍK“ pana Václava Barana a bez povšimnutí nezůstaly ani RAK pana Moravce a IGRÁČEK pana Volného s půvabnou spolujezdkyní Lenkou.

Domácí účastníci opět své miláčky vylepšovali a zdokonalovali tak, aby je ukázali v jejich plné kráse. Některým ještě lepil nový lak, jiné si jen tak jako by odskočily z pole a další měly zase  nová zlepšovátka a udělátka.

Své schopnosti některé ze strojů předvedly ještě před startem. Traktor Jardy Pavlicy odmítl startovat, tak jej Michal Vavřín zkoušel roztáhnout na laně. Když se ale vraceli zpátky na seřadiště, všichni zůstali v údivu stát, zpět jela souprava totiž v opačném pořadí, kdy Jarda táhl Michala. Chybička se vloudila, ale problém s elektronikou na jinak dokonalém voze pana Jaroslava Kolenovského byl brzy odstraněn a loňský vítěz se tak tedy mohl pokusit o obhajobu.

Pořadatelé si opět na soutěžící posádky vymysleli nové záludnosti. První disciplína prověřila řidiče strojů z dodržování nového bodového systému v praxi. Byla rozdělena na několik částí, kdy soutěžící po vypití „tří štamprlí“ lahodných moků projeli zákazem vjezdu, porušili nejvyšší povolenou rychlost, zacouvali do rezervovaného parkoviště, telefonovali za jízdy a na závěr foukli do balónku na detekci alkoholu v krvi. Jak se nakonec zjistilo, největší problém měli právě s tím foukáním do balónku, některým „zezelenal“ i bez nafouknutí. Výhra patřila Petru Hadašovi, i když se štěstím. Balonek mu praskl téměř po prvním fouknutí, ale dispozice zněly foukat až do prasknutí.

Druhý úkol už byl tradičně spojený se zemědělskými pracemi. Posádka musela postavit lávku přes pomyslný potok, sklidit seno na poli a přebrodit se zpět. Zde se prokázala souhra dvojic. Nejrychleji dostali seno pod střechu Jaroslav Pavlica a Aleš Hadaš.

Závěrečná disciplína prověřila, zda si posádky umějí poradit i s nečekanou technickou závadou. Zdolat defekt kola na poli může traktoristu stát hodně sil. Z některých účastníků pot doslova stříkal a zapotili se i spolujezdci při slalomu s pneumatikou. Jako nejrychlejší tandem mechaniků se ukázal Michal Vavřín a Jan Čermák.  

A jak to dopadlo v absolutním pořadí?

Třetí místo patřilo Petru Hadašovi a Jakubu Hanzelkovi, druzí skončili Aleš Man, Denis Chovanec s Martinem Dubcem, zde došlo v průběhu soutěže k výměně traktoristů. Prý, aby se doma nehádali, kdo to zkazil.

Vítězem letošního klání se stal poprvé přespolní závodník pan Jaroslav Pavlica s Alešem Hadašem, který v posádce hájil domácí barvy.

Letošní traktoriádu provázelo nezvykle velké množství technických potíží na soutěžních strojích. Jak už bylo zmíněno v úvodu, Michal Vavřín a Jarda Pavlica zpočátku nestartovali, František Čermák při ostrém startu druhé disciplíny roztrhl na svém E.T. rozvodové ústrojí a oba zbývají úkoly absolvoval na živý pohon. A aby toho nebylo málo, tak Chavier s Tatů rozbili na Oříkovi světlo a Martin Dorazil na své Berušce přetrhl startovací šňůru.

Naštěstí tyto nepříjemnosti nevzaly účastníkům ani divákům dobrou náladu. Navíc pořadatelé do přestávek mezi jednotlivými disciplínami pozvali „umělkyně z Valašska“, které bravurně vystřihly tři krátké etudy na téma valašské sportovní disciplíny. O úspěchu tohoto představení svědčilo, že si diváci na závěr vyžádali opakování jednoho dílu. Mája, Lea a náš Danek Pavlík předvedli bezmála zcela profesionální výkon. Děkujeme!

Ale podle ohlasů soutěžících i obrovského množství přihlížejících diváků se budou muset pořadatelé pustit do dalšího ročníku. Uvidíme, zda nezklamou!

VIDEO: Začátek traktoriády

*** Další fotografie jsou i na www.nasetraktory.cz - Forum - Srazy a jiná setkání - Traktoriáda ve Starém Jičíně***

 

 

Náhledy fotografií ze složky Traktoriáda 2007